top of page

Berklee College of Music'te eğitimci, yazar, stüdyo müzisyeni ve performans sanatçısı Sarpay Özçağatay, son yılların ileri gelen uluslararası flüt sanatçıları arasında yer almaktadır. 

İlk albümünü 2013 yılında “Unexpectable” adı altında çıkartan sanatçı, bu çalışması ile önde gelen caz kritikleri, basin yayın kuruluşları ve dünya çapındaki flüt firmalarının dikkatini çekmiş ve övgü içeren yorumlar almıştır. Özçağatay, albüm müziklerinin tamamını bestelemiş ve aynı zamanda prodüksiyon kısmını da üstlenmiştir. Bu başarısının ardından sanatçı kendisine ait “SharpEye” logosunu markalaştırdı ve dünyaca ünlü Japon flüt markası “Miyazawa” firmasının resmi sanatçısı oldu. Bunu takip eden süreçte, İngiliz flüt firması TJ flütlerinin alto flüt sanatçısı olmuştur. TJ firması başarılarının bir ödülü olarak sanatçıya kendisine ait “SharpEye” logolu bir alto flüt hediye etmiştir.

Bu başarılarının yanı sıra, sanatçı 5 serilik ve dünya'da ortalama 40 ülkede satılan ve daha da eklenerek artan "UNLOCK"  kitaplarını yayımlamıştır.

"UNLOCK" serisi dünyaca ünlü müzik otoritelerinden övgü dolu kritikler almıştır. Arturo Sandoval, Carol Vincence, Bill Pierce ve Steve Kujala UNLOCK serisi için referans vermişlerdir. 

2019 yılında Özçağatay, 6. kitabı, JAZZ LICKS (comprehensive studies) kitabını yayınlamıştır.


Sanatçı aynı zamanda Applied Microphone Technology ve Ton Kooiman firmalarının da artistliğini yapmaktadır.

Özçağatay, sayısız konser, festival ve albüm kayıtlarında Grammy ödüllü sanatçılar ve dünyanın her yerinden ünlü müzisyenler ile birlikte performanslarını gerçekleştirmektedir. New York’un prestijli caz ve müzik kulüplerinde de performans sergilemeye devam eden sanatçı, aynı zamanda çeşitli müzik gruplarında da yer almaktadır.  
Dünyanın en büyük flüt derneği olan NFA’nın (National Flute Association) caz komite başkanlığını 2017-2019 yılları arasında üstlenmiştir ve her yıl düzenlenen konferanslarında caz flüt yarışmaları için juri üyeliği yapmaktadır.


Dünyaca ünlü Recording Academy (Grammy’s) derneğinin de üyesi olup, juri üyeleri arasındadır. Berklee'deki eğitimciliğinin yanısıra, çeşitli ülkelerden birebir ve internet üzerinden öğrencileri bulunmaktadır.
Bununla birlikte sanatçı uluslararası atölye çalışmaları da düzenlemektedir.

bottom of page