top of page

Sarpay Özçağatay, Grammy ödüllerine aday gösterilmiş bir flütist, yazar, performans sanatçısı ve Berklee College of Music kurumunda eğitimci olarak kariyerine devam etmektedir. 

Özgün bestelerden oluşan kendi prodüktörlüğünü yaptığı ilk albümü Unexpectable 2013'te yayınladı. Caz bloglarında, caz radyolarında, ulusal ve yerel gazetelerde ve uluslararası flüt dergilerinde önde gelen caz eleştirmenleri ve yayıncıları tarafından albüm çok beğenildi.

 

Özçağatay, ünlü Japon flüt şirketi Miyazawa Flutlerinin sanatçısıdır ve ayrıca Applied Microphone ve Ton Kooiman baş parmak desteği şirketi tarafından desteklenmektedir.

İngiliz flüt yapımcılarından TJ, Özçağatay için alto flüt yaptı ve üzerine "SharpEye" logosunu yerleştirip sanatçıya armağan etti. 
 

Bir eğitimci olarak, atölye çalışmalarına ve internet üzerindeki etkin bilinirliğine ek olarak Özçağatay, Ulusal Flüt Derneği'nin (National Flute Association) 2014 yılında caz kategorisinde 1.lik ödülünün sahibi oldu. Bunu takiben 2 yıl boyunca NFA'da caz komitesi başkanlığı yaptı. Ayrıca bu derneğin caz yarışmalarında jüri üyeliği olarak da görev aldı.


Caz ve klasik icracılar için 6 flüt metodu kitabı yayımladı.

UNLOCK serisi (5 cilt) ve JAZZ LICKS (kapsamlı çalışmalar), dünya çapında birçok profesyonel caz ve klasik flütist ve müzisyenler tarafından hızla tanındı ve 80'den fazla ülkede ve bütün kıtalarda flüt ve caz severlerle buluştu. ​

UNLOCK serisinin ilk cildi, BookAuthority tarafından en iyi caz flüt method kitabı seçildi.

Özçağatay'ın kapsamlı çevrimiçi varlığı, dünya çapındaki flüt öğrencileri ve profesyoneller tarafından takip edilmektedir.

Sarpay Özçağatay Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda (BA) Klasik Flüt bölümünde ve Berklee College of Music'de Caz Flüt bölümünde hem klasik hem de caz derecelerini bir arada bulunduruyor. 
 
Özçağatay, dünyanın dört bir yanından Grammy Ödüllü sanatçılar ve uluslararası üne sahip müzisyenlerle prestijli caz kulüpleri ve konser sahnelerinde ve müzik festivallerinde konserler vermektedir. 

Bir kayıt sanatçısı olarak birçok albümde hem lider hem de yardımcı olarak sahne almaya devam etmektedir. 

bottom of page